Okładka rocznika toszeckiego z roku 2017

 

Edycja 2017 - ukazało się 13 artykułów, ss. 176.ISBN 978-83-937265-4-7. Recenzentem wydania był prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Powiat toszecki powstał dwieście lat temu. Była to wówczas decyzja pruskich ministrów, starających się zmodernizować państwo, która okazało się przestarzałe w konfrontacji z napoleońską Francją równych i wolnych obywateli. Dzieje Toszka sięgają jednak znacznie dalej, aż do piastowskiego, polskiego średniowiecza. Miasto dzieliło od tamtej pory ze Śląskiem przez kilkaset lat dramatyczną, ale niezwykle barwną historię.

„Rocznik Toszecki”, debiutujący na rynku wydawniczym, ma przybliżyć historię powiatu toszeckiego, przede wszystkim pokazując to, co umyka w książkach i artykułach poświęconych „wielkiej historii”. Nie pozwólmy jednak zwieźć się przekonaniu, że „mała historia”, historia naszych rodzin, dzieje naszych przodków i otaczających nas miejsc pamięci, nie budzą fascynacji. „Rocznik Toszecki” pokazuje już w pierwszym tomie, ile w tym regionie wyjątkowych, intrygujących postaci i wydarzeń. (fragment recenzji)

Relacja filmowa ze spotkania promocyjnego: TUTAJ

 

Okładka rocznika toszeckiego z roku 2018 

 

Edycja 2018 - ukazało się 15 artykułów, ss. 152, ISBN 978-83-937265-5-4. Recenzentem wydania była prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowcz, z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej - te słowa Cypriana Kamila Norwida idealnie wpisują się w treść kolejnego tomu „Rocznika Toszeckiego”. Znajdujemy w nim bowiem artykuły, które mówią o miejscach i osobach dobrze nam znanych, wiele z nich mijamy codziennie, z niektórymi bohaterami tekstów dopiero co rozmawialiśmy. Zabiegani, zapracowani rzadko znajdujemy chwilę, by zastanowić się nad dawnymi czasami, nad dziejami miejsca, którym jesteśmy związani od dziecka, nad losem ludzi, którzy przed wiekami - tak jak my dziś - tu się rodzili, radowali, pracowali, modlili, umierali. A przecież pozostawili nam cząstkę samych siebie - w kamienicach, ulicach, szkołach, książkach, kościołach, dziełach sztuki, na cmentarzach. Te cząstki złączone jedna z drugą, przez kolejne wieki, począwszy od czasów średniowiecznych aż po współczesne, tworzą nam to, co nazywamy dziedzictwem kulturowym naszego miasta, gminy, śląska, Polski, Europy. Naszym zadaniem jest zachować to dziedzictwo i przekazać następnym pokoleniom. Dlatego dobrze się stało, że po raz drugi grono Pasjonatów i Miłośników Toszka podjęło się przygotowania nowego tomu „Rocznika Toszeckiego”. Znajdziemy w nim elementy pięknego, wspólnego toszeckiego dziedzictwa, nad którymi warto się pochylić i zadumać. Zapewniam Państwa, że nie będzie to czas stracony. Życzę przyjemnej i owocnej lektury! (fragment recenzji)

Relacja filmowa ze spotkania promocyjnego: TUTAJ

 

Okładka rocznika toszeckiego z roku 2019

 

Edycja 2019 - ukazało się 17 artykułów, ss. 250, ISBN 978-83-937265-2-3. Recenzentem wydania był dr hab. Maciej Fic, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

Dzięki pasji i zapałowi grupy Autorów (wśród których są zawodowi badacze i miłośnicy Klio amatorsko zajmujący się pisarstwem) kolejny już raz mogą Państwo odbyć podróż „w głąb” swojego miasta. Podróż do odległych dziejów, sięgającą wieków średnich, ale także w tę bliższą historię, sprzed kilku czy kilkunastu lat. Podróż obejmującą efekty naukowej refleksji, ale także wspomnienia o ważnych postaciach związanych z miastem czy wreszcie prasowe opisy miasta sprzed lat. Podróż pozwalającą dostrzec wielowymiarowość Toszka i jego mieszkańców. Pokazującą, że czasem nawet niepozorne przydrożne głazy mają swoją ciekawą przeszłość, a wnętrze tak wydawałoby się znanego nam kościoła wciąż kryje w sobie nowe tajemnice. Życzę Państwu, by ta podróż przyniosła z sobą refleksję, pozwoliła dostrzec piękno historii, ale przede wszystkim dała Państwu odpowiedź na pytanie o bogactwo toszeckiego dziedzictwa.(fragment recenzji)

Relacja filmowa ze spotkania promocyjnego: TUTAJ

 

Okładka rocznika toszeckiego z roku 2020

 

Edycja 2020 - ukazało się 17 artykułów, ss. 241, ISBN 978-83-937265-8-5. Recenzentem wydania był dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

Historia regionalna, jakże często lekceważona i pozbawiana autorytetu należnego wiedzy i mądrości, raz jeszcze dowiodła swego znaczenia. Bez niej nie byłoby obszernych syntez prezentujących wielkie epoki i państwa, a postęp w dziedzinie popularyzacji wiedzy o przeszłości stałby się mocno wątpliwy. Kolejny tom „Rocznika Toszeckiego” w pełni potwierdza zalety płynące z poznania lokalnych dziejów. Lektura zawartych w nim artykułów przyniesie wiele nieznanych dotąd informacji, pozwoli zapoznać się ze wspomnieniami o niegdysiejszym życiu codziennym w Toszku, miejscom znanym i powszednim nada nową jakość, płynącą z wiedzy o ich dawnym przeznaczeniu. A poza tym, stanie się intelektualną przygodą. Pożyteczną i inspirującą zarazem.(fragment recenzji)

Relacja filmowa z promocji wydania: TUTAJ

 

Okładka rocznika toszeckiego z roku 2021

 

Edycja 2021- ukazało się 21 artykułów, ss. 336,ISBN 978-83-960358-0-6. Recenzentem wydania był dr hab. Mariusz Patelski, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Obok publikacji powstających na uniwersytetach i w instytutach badawczych, niezbędna jest aktywność naukowa i popularyzatorska na miejscu - w danym regionie, w mieście i na wsi. Aktywność ta może być ponadto skutecznym remedium na nudę, a także istotnym wsparciem dla szkolnej edukacji regionalnej oraz może sprzyjać integracji lokalnej społeczności zaangażowanej w zdobywanie i upowszechnianie faktów wpisanych w dzieje stron rodzinnych. Z tym większą satysfakcją należy przyjąć inicjatywę wydania kolejnego, 5 numeru „Rocznika Toszeckiego”, ukazującego się o 2017 roku. (fragment recenzji)

 

Materiały graficzne udostępniane na licencji Creative Commons Attribution 3.0

 

Wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych

ul. Zamkowa 10
44-180 Toszek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 32 233 43 44

Możesz nas znaleźć również na Facebooku, wpisując Biblioteka w Toszku

 

Godziny Otwarcia Dla Czytelników:


poniedziałek, piątek 9.00 - 15.00
wtorek - czwartek 10.00 - 18.00
sobota: nieczynne

Czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z Internetu.

 

Dr Ludwig Guttman

 

Ludwig Guttmann urodził się w Toszku 3 lipca 1899 roku w rodzinie żydowskiej. Jest twórcą ruchu paraolimpijskiego. W 1902 wraz z rodziną przeprowadził się do Huty Królewskiej (dzisiejszy Chorzów). W 1918 roku Ludwig rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu, a następnie w latach 1919-1924 we Freiburgu. Studia ukończył w 1924 roku, uzyskując tytuł doktora medycyny na podstawie pracy poświęconej nowotworom tchawicy.

Ze względów finansowych wrócił do Wrocławia i  podjął studia pod kierunkiem światowej sławy neurologa i neurochirurga Otfirda Foerstera. W 1927 Ludwig Guttmann ożenił się z Elsą Samuel. Z tego małżeństwa urodził mu się syn Denis i córka Ewa. W 1928 roku podjął pracę jako neurochirurg
w klinice psychiatrycznej Uniwersytetu w Hamburgu. W 1936 roku wydał książkę „Podręcznik neurologii”. W 1939 roku Guttmann wraz z rodziną wyjechał do Dover w Anglii, gdzie w 1944 roku, w Stoke Mandeville Hospital, zostało mu powierzone kierownictwo nad nowo powstałą Jednostką Kręgosłupową. Tam zaczął wcielać swoje koncepcje w podejściu do pacjentów z urazem kręgosłupa. Polegały one na założeniu, że osoby te są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Takie podejście w tamtych czasach było niezwykle nowatorskie. Dzięki jego inicjatywie i wysiłkom narodziły się Igrzyska Paraolimpijskie. Pierwsze miały miejsce w Rzymie w 1960 roku. Zgromadziły 400 atletów z 23 krajów. Ostatnie Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które odbyły się w Soczi, zgromadziły blisko 600 atletów z 45 krajów. Zawodnicy konkurowali w pięciu dyscyplinach sportowych w ponad siedemdziesięciu konkurencjach. W 1966 roku dr Ludwig Guttmann otrzymał tytuł szlachecki - Sir - nadany przez Królową Zjednoczonego Królestwa Królową Elżbietę II.  Zmarł w 1980 roku na atak serca.

 

Toszecki Jarmark Adwentowy

 

Co roku, w drugą sobotę grudnia, toszeckie uliczki zapełniają się stylowymi kramami z nietuzinkowym rękodziełem. Na odwiedzających czekają świąteczne pyszności, m.in. jabłka na gorąco nadziewane czekoladą i bakaliami, śląska „moczka”, owoce w czekoladzie oraz grzaniec.
U miejscowych rękodzielników można nabyć oryginalne wyroby idealne na świąteczne prezenty czy domowe dekoracje. Atrakcją dla dzieci jest wiedeńska karuzela  i kataryniarz. Impreza jest inicjatywą toszeckiego koła DFK oraz samorządu.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

 

 

Oktoberfest

 

Impreza plenerowa organizowana przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” nawiązująca do tradycji bawarskiego święta piwa. Jest to czas integracji z zagranicznymi partnerami - Gminą Hohenau z Niemiec i Gminą Olewsk z Ukrainy. Najczęściej w pierwszą sobotę października publiczność bawi się przy występach lokalnych i zagranicznych artystów.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

 

 

Dni Toszka

 

Dwudniowa impreza plenerowa organizowana przez Gminę Toszek i Centrum Kultury „Zamek  w Toszku” w pierwszy weekend lipca. Centralnym miejscem obchodów święta jest zabytkowy Rynek w Toszku. Pierwszego dnia przy dźwiękach jednej z lokalnych rozgłośni radiowych, która tego wieczora nadaje z Toszka na żywo, mieszkańcy i przyjezdni w każdym wieku bawią się na tzw. „beach party”. Drugi dzień adresowany jest do rodzin. Organizowane są wtedy koncerty, animacje, spektakle oraz zabawa taneczna.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

 

 

Brewerie toszeckie

 

To wydarzenie historyczno-artystyczne organizowane przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” zawsze w trzecią niedzielę maja. Historia Brewerii Toszeckich rozpoczęła się  22 czerwca 1991 roku jako jednorazowe wydarzenie artystyczne, które zostało reaktywowane po piętnastu latach, by na stałe wpisać się w kalendarium imprez toszeckiego Zamku. Od 2016 roku Brewerie organizowane są w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Istnieje wtedy możliwość bezpłatnego zwiedzania wieży zamkowej, w której mieści się Centrum Ekspozycji Historycznych.

Słowo „Brewerie” oznacza bunt, zamieszki. W kontekście wydarzenia miało wzbudzać zainteresowanie oraz pokazać jego niepowtarzalność. Brewerie w interesujący sposób przybliżają historię, przy okazji promując piękno toszeckiego zamku, dziedzictwo kulturowe i historyczne Toszka i okolic. Stałymi punktami wydarzenia są pokazy walk rycerskich, dawnych ubiorów, rzemiosła średniowiecznego, kuchni,  a także tańca. Podczas imprezy nie brakuje muzyki dawnej i współczesnej. Ciekawym elementem jest średniowieczny obóz usytuowany na dziedzińcu zamkowym.

 

 

OFERTA WYNAJMU SAL ZAMKOWYCH

 

Zamek w Toszku to doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy integracyjnej, spotkania biznesowego, konferencji. Oferujemy możliwość zorganizowania imprezy w plenerze jak również w zabytkowych salach zamkowych.

 

 

Zamek w Toszku wpisał się na stałe w mapę atrakcyjnych miejsc organizowania tego typu imprez. Zamkowa infrastruktura posiada unikalny klimat -
to trzy sale dostosowane do wymagań klientów z dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym oraz sanitarnym.

 

Sala Peterswaldska (duża), Sala Possadowska (średnia), Sala Rycerska (mała), Zaplecze kuchenne (bez naczyń) i Dziedziniec zamkowy.

 

Dla każdego z naszych klientów przygotowujemy indywidualną ofertę dostosowaną do potrzeb.

Dodatkowe informacje Dział Marketingu i Organizacji Imprez

nr tel.: 32 233 44 93
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy!

 

Plener malarski

 

Plener malarski na Zamku w Toszku to  spotkanie artystyczne, w którym biorą udział twórcy z całej Polski i z zagranicy. Odbywa się zawsze w maju. Uczestnicy pleneru tworzą prace związane  z miastem, jego legendami i zabytkami. Twórczo oddają ducha miejsca, w którym malują.

Idea i projekt pleneru zostały zaakceptowane przez Zarząd ZPAP Polska Sztuka Użytkowa - Okręg Opole, Marszałka Województwa Opolskiego, Urząd Miejski w Toszku i Dyrektora Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

 

 

Historia Zamku

 

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Toszku pochodzi z XIII wieku. Historia budowli obronnych w Toszku sięga prawdopodobnie X–XI w., kiedy to na miejscu obecnego zamku stał drewniany gród, siedziba grodu toszeckiego, należący
do książąt śląskich. W XV wieku drewniane budowle zostały zastąpione murowanym zamkiem przez księcia Przemysława, który odbudował zamek po najazdach husyckich. Po jego śmierci w 1484 r. zamek stał się własnością książąt opolskich. Następnie przeszedł w ręce Habsburgów jako lenno Królów Czeskich. Zamek został wykupiony przez rodzinę Redernów
i odbudowany w stylu renesansowym po pożarze w 1570 roku. Odbudowę kontynuował hrabia Colonna, który poślubił siostrzenicę Rederna. W XVIII w. rezydencja kilkakrotnie zmieniała właściciela, najpierw był nim baron Johann Dietrich von Peterswald, potem Franciszek Karol Kotuliński, rodzina Pasadowskich, w końcu rodzina poety Josepha von Eichendorfa.
W 1797 r. Eichendorfowie sprzedali posiadłość hrabiemu Franciszkowi Adamowi Gaschinowi. To za panowania tej rodziny na zamku wybuchł w 1811 roku pożar, który strawił większość zabudowań. Po pożarze nie planowano już odbudowy rezydencji. W 1840 r. ruinę kupił Abraham Guradze. Jego rodzina była w posiadaniu zamku do roku 1945 i mieszkała w pałacu wybudowanym w miejscu dzisiejszego parkingu. Pałac został  spalony w 1945 roku przez Armię Czerwoną.
W latach 1958–1963 częściowo odbudowano zamek na zlecenie ówczesnego wojewody śląskiego Jerzego Ziętka. Dziś zamek jest siedzibą Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

 

Przedwojenne pocztówki z kolekcji pana Marka Kulika

 

       

 

Centrum Kultury "Zamek w Toszku"

Dział Bibliotek

ul. Zamkowa 10

44-180 Toszek

Tel. 32 233 44 93

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Centrum Kultury - Miejska Biblioteka Publiczna - Knurów 
44-196 Knurów, al. Lipowa 12
Tel. 32 332 63 90 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.centrum-kultury.pl/biblioteka

Miejska Biblioteka Publiczna - Pyskowice
44-120 Pyskowice, Pl. Piłsudskiego 1 
Tel. 32 233 24 75 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.bibliotekapyskowice.pl

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna - Sośnicowice
44-153 Sośnicowice, ul. Kościuszki 22
Tel. 32 238 71 94 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.biblioteka.sosnicowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna - Gierałtowice
44-186 Gierałtowice, ul. Ogrodowa 47
Tel. 32 301 15 15
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gieraltowice.naszabiblioteka.com

Gminna Biblioteka Publiczna - Pilchowice
44-145 Pilchowice, ul. Świerczewskiego 1
Tel. 32 235 62 86 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.biblioteka.pilchowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna - Rudziniec
44-160 Rudziniec, ul. Gliwicka 3
Tel. 32 230 86 75 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.bibliotekarudziniec.pl

Gminna Biblioteka Publiczna - Wielowieś
44-187 Wielowieś, ul. Główna 1
Tel. 32 233 65 85
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Kultury ,,Zamek w Toszku''
Adres: ul. Zamkowa 10
44-180 Toszek
tel./fax: 32 233 44 93
tel.: 32 233 43 44

Skrytka ePuap: /zamektoszek/SkrytkaESP

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zastępca dyrektora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Marketing: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Numer konta bankowego Centrum Kultury "Zamek w Toszku"
Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy 38 8454 1024 2008 1400 0062 0001

NIP: 631-020-10-32
REGON: 271994051

LOGOTYPY