Dr Ludwig Guttman

 

Ludwig Guttmann urodził się w Toszku 3 lipca 1899 roku w rodzinie żydowskiej. Jest twórcą ruchu paraolimpijskiego. W 1902 wraz z rodziną przeprowadził się do Huty Królewskiej (dzisiejszy Chorzów). W 1918 roku Ludwig rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu, a następnie w latach 1919-1924 we Freiburgu. Studia ukończył w 1924 roku, uzyskując tytuł doktora medycyny na podstawie pracy poświęconej nowotworom tchawicy.

Ze względów finansowych wrócił do Wrocławia i  podjął studia pod kierunkiem światowej sławy neurologa i neurochirurga Otfirda Foerstera. W 1927 Ludwig Guttmann ożenił się z Elsą Samuel. Z tego małżeństwa urodził mu się syn Denis i córka Ewa. W 1928 roku podjął pracę jako neurochirurg
w klinice psychiatrycznej Uniwersytetu w Hamburgu. W 1936 roku wydał książkę „Podręcznik neurologii”. W 1939 roku Guttmann wraz z rodziną wyjechał do Dover w Anglii, gdzie w 1944 roku, w Stoke Mandeville Hospital, zostało mu powierzone kierownictwo nad nowo powstałą Jednostką Kręgosłupową. Tam zaczął wcielać swoje koncepcje w podejściu do pacjentów z urazem kręgosłupa. Polegały one na założeniu, że osoby te są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Takie podejście w tamtych czasach było niezwykle nowatorskie. Dzięki jego inicjatywie i wysiłkom narodziły się Igrzyska Paraolimpijskie. Pierwsze miały miejsce w Rzymie w 1960 roku. Zgromadziły 400 atletów z 23 krajów. Ostatnie Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które odbyły się w Soczi, zgromadziły blisko 600 atletów z 45 krajów. Zawodnicy konkurowali w pięciu dyscyplinach sportowych w ponad siedemdziesięciu konkurencjach. W 1966 roku dr Ludwig Guttmann otrzymał tytuł szlachecki - Sir - nadany przez Królową Zjednoczonego Królestwa Królową Elżbietę II.  Zmarł w 1980 roku na atak serca.